Co i jak można leasingować

Czym jest leasing

Nie ma wątpliwości, iż leasing jest obecnie jedną z najczęściej wybieranych form finansowania i chętnie korzystają z niego przedsiębiorcy zarówno posiadający małe firmy, jak i ci, którzy prowadzą większe firmy, oraz korporacje, które ochoczo urządzają własne przestrzenie pracownicze w leasingowany sprzęt, a także dla swoich pracowników pozyskują całe floty samochodów. Dla osób niezaznajomionych z leasingiem, o ile w ogóle takie istnieją, krótko omówimy jego definicję. Leasing to umowa na piśmie, którą zawierają pomiędzy sobą przedsiębiorstwo leasingowe oraz przedsiębiorca prowadzący firmę. Na jej mocy ci pierwsi oddają w użytkowanie klientowi pożądany przez niego przedmiot. Nie ma jednak nic za darmo, ponieważ w ramach umowy przedsiębiorca ma obowiązek dokonywać terminowych spłat ratalnych. Czasami warto więc zastanowić się nad alternatywnym rozwiązaniem, jakim będzie zakup gotówkowy sprzętu w dobrym stanie poleasingowego jak np. samochody ciężarowe poleasingowe. Do wyboru są dwie formy leasingu – operacyjny a także finansowy, o których teraz więcej powiemy.

Co najczęściej się leasinguje

Zdecydowanie najchętniej leasingowanymi środkami trwałymi są samochody osobowe do trzech i pół tony, a także maszyny i urządzenia. Jeśli chodzi o te pierwsze to korzystają z nich firmy każdych rozmiarów, czy to jednoosobowa działalność gospodarcza, czy firma która zatrudnia kilkadziesiąt osób. Oczywiście kaliber jest różny. Większe firmy biorą w leasing całe floty pojazdów. Jeśli chodzi natomiast o maszyny to bardzo popularny leasing jest wśród stomatologów, którzy w ten sposób pozyskują środki trwałe do swoich gabinetów. Bardzo popularne te rozwiązania są także wśród korporacji, gdzie leasinguje się sprzęt biurowy wszelkiego rodzaju, a także wśród firm budowlanych, gdzie w leasing bierze się duże maszyny i mniejsze urządzenia. Oczywiście leasinguje się także inne rzeczy, a również nieruchomości.

Jaki leasing wybrać

Jeśli chodzi o przedsiębiorców to mają oni do wyboru leasing operacyjny i leasing finansowy. Ten pierwszy jest zdecydowanie bardziej popularny. Podpisuje się na niego aż siedemdziesiąt procent wszystkich umów leasingowych. Jeśli chodzi o jego największe zalety to z pewnością są nimi: rata wstępna i raty leasingowe wpisywane w koszty prowadzenia działalności gospodarczej, dzięki czemu pokaźnie można obniżyć podatek dochodowy, podatek VAT liczony jest od każdej raty leasingowej i również podlega odliczeniu (to ile procent można odliczyć zależne jest od tego, czy dany środek trwały w całości jest użytkowany w firmie, czy wykorzystuje się go także do celów prywatnych), wykup – dzięki istnieniu wykupu firmy leasingowe mogą oferować oferty takie jak np. leasing niskich rat, gdzie płaci się niskie raty i opłatę wstępną, a wykup jest duży – to doskonała oferta dla przedsiębiorców, którzy nie są zainteresowani wykupem środków trwałych tylko podpisywanie kolejnych umów leasingowych na nowe środki trwałe co 2-3 lata. Oczywiście nie oznacza to, że leasing finansowy jest niekorzystny i nie należy z niego korzystać. Dla wielu przedsiębiorców może się bowiem okazać o wiele lepszym rozwiązaniem, dlatego także warto go poznać lepiej. Niezmiennie najbardziej popularnym rozwiązaniem od bardzo dawna jest leasing w opcji operacyjnej. Podpisuje się na tę formę blisko 70 procent wszystkich umów leasingowych. Czemu? Ponieważ jest to leasing oferujący korzystne warunki dla wielu mikroprzedsiębiorstw, a po drugie ta forma leasingowania jest spopularyzowana w mediach społecznościowych przez co, bardzo wielu klientów biorących leasing może nie znać istnienia alternatywy – leasingu finansowego. Leasing operacyjny cechuje się tym, że do kosztów wliczane są raty leasingowe do spółki z opłatą wstępną. Funkcjonuje tu wykup, którego wartość będzie zależna od tego jaki procent ceny początkowej opłaci się w trakcie umowy (minimum to 40 %). Jeśli natomiast mówimy o leasingu finansowym to w tej sytuacji w koszty działania firmy dopasuje się odsetkową wartość rat leasingowych wraz z odpisami amortyzacyjnymi, których w tym przypadku dokonuje leasingobiorca. Nie ma tutaj także wykupu, ponieważ w okresie trwania umowy klient musi w pełni spłacić środek trwały. Jak widać, w pewnych sytuacjach jedna forma finansowania okaże się korzystniejsza, a w niektórych druga – pamiętać trzeba jednak o tym, aby wszystko porządnie przeanalizować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *